Absorpční kalkulace je druhem nákladové kalkulace, resp. přístupem k tvorbě kalkulací.
Při jejím použití se do nákladů na výrobek (nebo nákladů na úkol, výrobní dávku, proces, atd.) zahrnují přímé náklady plus alokovaný a rozvržený podíl výrobních nepřímých nákladů. Tato alokace nepřímých nákladů se provádí prostřednictví vhodně zvolené rozvrhové základny (m2, počty zaměstnanců aj.).
1. Identifikujte nákladová střediska a výrobky
2. Připravte si přehled výrobních nákladů a rozčleňte je podle schopnosti přiřadit je k výrobku a nákladovému středisku a:
2.1. Přímé náklady alokujte přímo na výrobek / kalkulační jednici.
2.2. Připravte si tabulku nepřímých nákladů a alokujte:
2.2.1. náklady přímo identifikovatelné s konkrétním nákladovým střediskem na toto nákladového středisko
2.2.2. náklady, které nejsou přímo identifikovatelné s konkrétním nákladovým střediskem na všeobecné nákladové středisko
3. Pomocí nějaké smysluplné rozvrhové základny rozvrhněte všeobecné nákladové středisko na ostatní nákladová střediska a poté nákladová střediska služeb na výrobní nákladová střediska.
3.1. Nejprve rozvrhněte všeobecné nákladové středisko na ostatní nákladová střediska - nejen na výrobní, ale i na nákladová střediska služeb (samozřejmě jen v případě, že také spotřebovávají náklady).
3.2. Poté rozvrhněte náklady z nákladových středisek služeb na výrobní nákladová střediska. Je vhodné začít s těmi středisky, která poskytují služby největšímu počtu jiných servisních středisek. Ale pokud si některá servisní střediska poskytují služby navzájem, na pořadí nezáleží a výpočty musí být provedeny v několika iteracích do té doby, než zbyde zanedbatelná částka. Tato částka pak již může být rozvržena zjednodušeně např. jen na výrobní nákladová střediska.
Rozvrhová základna:
Při rozvrhování různých nepřímých nákladů je možné použít různé rozvrhové základny – podle toho, jaké dávají největší smysl. Nejčastěji používané jsou odpracované hodiny přímými pracovníky nebo výrobní hodiny spotřebované jednotlivými nákladovými středisky. Další jsou například:
VŠECHNY NÁKLADY JSOU NYNÍ JIŽ ALOKOVÁNY A ROZVRŽENY POUZE NA VÝROBNÍ NÁKLADOVÁ STŘEDISKA. NYNÍ JE POTŘEBA JE ROZDĚLIT NA JEDNOTLIVÉ VÝROBKY (KALKULAČNÍ JEDNICI).
4. Zvolte a vypočítejte rozvrhovou základnu, jejímž prostřednictvím budou nepřímé náklady rozděleny na jednotlivé výrobky.
Rozvrhová základna nepřímých nákladů = nepřímé náklady / úroveň aktivity
Rozvrhová základna se obvykle počítá jednou ročně a používá se v následujícím účetním období. Nepřímé náklady i úroveň aktivity jsou obvykle plánované či jinak odhadované hodnoty.
Nepřímé náklady jsou náklady alokované a/či rozdělené na výrobní nákladová střediska, tedy náklady, ke kterým jste došli v krocích 1-3.
Úroveň aktivity je aktivita odpovídající zvolené rozvrhové základně, např. počet odpracovaných hodin v daném středisku či přímé mzdové nebo materiálové náklady.
Příklady rozvrhových základen:
Opět je možné použít několik rozvrhových základen podle toho, jak dávají smysl. Každý úsek, jímž výrobek v rámci výrobního cyklu prochází, obvykle mívá vlastní rozvrhovou základnu. Důvodem může být rozdílný charakter výroby – např. jeden výrobní úsek může být zautomatizovaný, jiný vyžaduje více zásahů lidského faktoru.
5. Pomocí rozvrhové základny rozdělte náklady každého výrobního nákladového střediska na jednotlivé výrobky
Skutečná úroveň aktivity x rozvrhová základna nepřímých nákladů
Výpočet může vypadat následovně:
6. Jestliže jsou pro výpočet rozvrhové základny použity plánované (či jinak odhadované) nepřímé náklady a úroveň aktivity, dojde s nejvyšší pravděpodobností ke vzniku neabsorbovaných nepřímých nákladů. V dalším kroku je tedy nezbytné vypočítat hodnotu nad / pod absorbovaných nepřímých nákladů.
Například, pokud plánovaná rozvrhová základna 10 EUR na výrobní hodinu a na výrobu bylo skutečně použito 50 hodin, absorbované nepřímé náklady budou činit 500 EUR. Ale skutečné nepřímé náklady jsou 550 EUR. Rozdíl (50 EUR) je pod-absorbovaný nepřímý náklad.
Neabsorbované nepřímé náklady
Neabsorbované nepřímé náklady (tedy nad nebo pod absorbované nepřímé náklady) vyplývají ze skutečnosti, že se hodnota skutečných nepřímých nákladů nebo skutečná úroveň aktivity (nebo obojí) liší od plánů.
VÝPOČET NEABSORBOVANÝCH NEPŘÍMÝCH NÁKLADŮ
(plánovaná rozvrhová základna x skutečná úroveň aktivity) – skutečné nepřímé náklady
Pokud jsou > 0 → nad-absorbované nepřímé náklady
Pokud jsou < 0 → pod-absorbované nepřímé náklady
Pokud jsou neabsorbované náklady materiální, jejich příčina by měla být zanalyzována a případně i napravena. Důvodem může být:
Neabsorbované nepřímé náklady na konci reportovacího období je možné řešit například takto:
*či změna stavu zásob vlastní výroby
Absorpční kalkulace: absorption costing (method)