Finanční páka

Poslední aktualizace dne: 25.03.2016

Finanční páka je poměr cizího kapitálu na celkových aktivech. Vzorec je tedy shodný jako u celkové zadluženosti.

Efekt finanční páky je jedním z důvodů, proč může být použití cizího kapitálu pro firmu výhodnější než využití vlastních zdrojů. Finanční páka působí pozitivně v případě, že výnosy generované použitím cizího kapitálu převýší náklady na cizí kapitál (nákladové úroky). Vyjádřeno jinak, % výnosnosti aktiv musí být vyšší než % úroku. Dochází pak i ke zvýšení výnosnosti vlastního kapitálu. 

Pokud ale náklady cizího kapitálu převýší výnosy plynoucí z jeho použití, funguje tento pákový efekt samozřejmě i opačným směrem.

 

Asi lépe na příkladu:

Oba níže uvedené podniky dosahují  stejných výnosů a mají stejnou výši celkového kapitálu (= pasiv = aktiv). Liší se tedy jen poměr, v kterém kapitál financují cizími zdroji, kdy je podnik Y financován více cizím kapitálem. Roční úroková sazba je 5%, sazba daně z příjmů 19%.

Jelikož je úroková sazba 5%, je v prvním případě výnosnost aktiv (resp.zde spíše ziskovost aktiv) vyšší, tudíž vyšší využití cizího kapitálu rentabilitu zvyšuje (zde z 26% na 36%). V druhém případě je výnosnost aktiv nižší než úroková sazba, tudíž vyšší využití cizího kapitálu rentabilitu snižuje (zde z 3% na 2%).

 

 Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Anglický překlad pojmu
Příspěvek v angličtině
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace