Koeficient beta

Poslední aktualizace dne: 16.03.2016

Koeficient beta (β) je poměrem systematického rizika sledované společnosti vůči systematickému riziku na trhu. Jinými slovy β poměřuje nediverzifikovatelné riziko kapitálu společnosti s rizikem celkového trhu nebo tržního segmentu. Beta je používána v modelu CAPM pro výpočet očekávané míry návratnosti (nákladů vlastního kapitálu) a lze ji odvodit z přímky trhu cenných papírů (Security market line – SML).

 

Kapitál společnosti se skládá z vlastního a cizího kapitálu. Jelikož model předpokládá, že beta dluhu je rovna nule (je ve skutečnosti velmi nízká, ale ne nulová), koeficient β tedy souvisí pouze s náklady na vlastní kapitál. Proto, je-li:

β > 1 → konkrétní akcie je rizikovější (více volatilní) než akcie na trhu (38) (např. cena firemních akcií roste rychleji než průměrná akcie na daném tržním segmentu)

β < 1 → konkrétní akcie je méně riziková (volatilní) než akcie na trhu (38)Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Příspěvek v angličtině
Příspěvek v sérii
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace