Likvidní majetek

Poslední aktualizace dne: 25.03.2016

Likvidní majetek je takový majetek, který lze rychle a s nízkými transakčními náklady přeměnit na peníze. Tedy obvykle oběžná aktiva, která budou nebo by mohly být v krátké době na peníze přeměněny.

Podle likvidnosti je majetek (tj. aktiva) právě členěn v rozvaze. Struktura začíná od nejméne likvidní složky, tj. dlouhodobého majetku, jejichž přeměna na peníze trvá déle nebo/a je nákladná, neboť se ve výrobním procesu spotřebovávají postupně a delší dobu (stroje např. 10 let, budovy 30-50 let). Za likvidní majetek je obvykle považován majetek oběžný. Jeho likvidita je velmi rozdílná. Nejlikvidnější je finanční majetek (např. krátkodobé cenné papíry nebo peníze na běžném účtu), méně likvidní jsou pohledávky a nejméně likvidní jsou zásoby. 

Likvidnost majetku tak závisí na jeho podstatě a na době obratu jednotlivých složek majetku v konkrétním podniku. Více v článku Obratový cyklus peněz.  Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Příspěvek v angličtině
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace