Měnové opce

Poslední aktualizace dne: 22.01.2018

Měnové opce jsou formou finančního derivátu, který představuje právo, nikoliv ale povinnost, koupit nebo prodat určité množství zahraniční měny za předem stanovený kurz ve stanovený budoucí den nebo před tímto dnem.  

Jde o formu termínového obchodu, který se používá za účelem snížení kurzového rizika.

 

Ve srovnání s forwardy či futures jde o flexibilnější instrument, neboť v (nebo případně i před) stanoveným dnem je možné opci jak realizovat nebo i nechat vypršet.

Pokud je tedy očekávaný vývoj kurzu:

  • příznivý – držitel opce nechá opci vypršet
  • nepříznivý – držitel opce opci realizuje a zajistí se tak proti kurzovému riziku

 

Příklad transakce:

Podnik ví, že bude za 4 měsíce povinen uhradit platbu v cizí měně, řekněme v USD. Podnik se chce zajistit proti případnému k oslabení CZK vůči USD, ale zároveň se nechce připravit o výhodu, pokud by došlo k posílení CZK vůči USD. Jedním z možných řešení je zajištění rizika prostřednictvím měnové opce. Pokud dojde k datu splatnosti opce k oslabení CZK vůči USD, opci realizuje a „vykryje“ ztrátu pramenící z oslabení CZK. Pokud dojde k datu splatnosti opce k posílení CZK vůči USD, opci nechá vypršet („propadnout“) a „může tak uhradit celkově v CZK méně“.

 

Obecně o opcích zde.Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace