Měnový forward

Poslední aktualizace dne: 22.01.2018

Měnové forwardy jsou finanční deriváty, v kterých se účastníci v současné době dohodnou o nákupu nebo prodeji určitého množství cizí měny ve stanovený budoucí den za předem stanovený kurz.

Je to tedy forma termínových operací, která se používá za účelem snížení kurzového rizika.

Jejich cílem je:

Forwardy nejsou obchodovatelné na burzách, takže jejich podmínky mohou být finanční institucí přizpůsobeny v termínech či částce potřebám podniku (pro pochopení: např. futures, které jsou obdobou forwardu, jsou obchodovány na specializovaných burzách a termíny či velikosti kontraktů jsou tak standardizovány).

 

Jejich nevýhodou je, že:

  • je nelze realizovat před sjednaným datem
  • měnový kurz se může vyvíjet jinak, než podnik v současnosti předpokládá a fixací prostřednictvím forwardového kontraktu se může připravit o potenciální zisky, které by podnik realizoval v případě příznivého vývoje

 

Příklad transakce:

Podnik ví, že bude za 4 měsíce povinen uhradit platbu dodavateli v cizí měně, řekněme v USD. Podnik zároveň očekává, že dojde k oslabení CZK vůči USD. Proti tomuto měnovému riziku se zajistí prostřednictvím forwardu, kde si s finanční institucí dohodne budoucí měnový kurz (tzv. forwardový kurz). Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Anglický překlad pojmu
Související články
Související testy/kvízy
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace