Metoda rozčítací aneb rozvržení sdružených nákladů na společné produkty

Poslední aktualizace dne: 10.04.2017

Metoda rozčítací je specifickou kalkulační metodou, která je používána ve sdružené výrobě pro ocenění tzv. společných produktů, tedy výrobků, které jsou společně vyráběny ve stejném výrobním procesu a mají stejný ekonomický význam. Při jejich výrobě vznikají tzv. společné neboli sdružené náklady, které je nutné na tyto výrobky rozdělit. Metoda rozčítací spočívá v alokaci těchto nákladů pomocí vhodné rozvrhové základny.

 

Hlavním kritériem pro volbu rozvrhové základny je smysluplnost. Může jí být například:

  • Čistá realizovatelná hodnota či prodejní cena - nejběžnější způsob, který je ale založen na předpokladu, že výrobky s nejvyšší prodejní hodnotou spotřebovávají nejvyšší podíl nákladů. To ale nemusí být vždy pravda. Čistá realizovatelná hodnota (prodejní cena) může být brána z různých fází:
    • místě separace (pokud je k dispozici)
    • po dalším zpracování - v případě, že není možné zjistit hodnotu v místě separace. Náklady na další zpracování pak musí být odečteny.
  • Podle vyrobeného množství (kusy, hmotnost,….) - nelze použít, pokud produkty nejsou srovnatelné
  • Odborný posudek

 

Pro ocenění produktů sdružené výroby, při kterých vznikají výrobky, z nichž je jeden výrobek hlavní a druhý vedlejší se používá tzv. odečítací metoda.Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace