Není účetnictví jako účetnictví

Poslední aktualizace dne: 29.11.2016

Když se řekne účetnictví, většina „nefinančně zaměřených“ lidí si představí evidenci, kterou firmy vedou ze zákona a na jejímž základě sestaví daňové přiznání nebo se vyčtou, jak dobře se firmě daří. Chyba lávky. Tento dokonalý svět účetnictví může existovat možná tak v malých firmách. Problematika je mnohem a mnohem širší.

Účetnictví může zahrnovat finanční účetnictví, což je klasické účetnictví regulované buď zákonem či nějakými uznávanými standardy. To se může i zásadně lišit od tzv. daňového účetnictví, tedy od evidence pro daňové účely regulované daňovými zákony, i od manažerského účetnictví, které zobrazuje informace tak, aby zobrazovali ekonomiku podniku a sloužili managementu jako podklad pro rozhodování. A protože v praxi běžně dochází k tomu, že zákon o účetnictví/účetní standard, daňový zákon či management firmy pohlíží na tutéž transakci jinak, tyto evidence se často rozchází.

A aby toho nebylo málo, i finančních (klasických) účetnictví může být více. V ČR firmy vedou účetnictví na základě požadavku Zákona o účetnictví (563/1991 Sb.) a vyhlášky 500/2002 Sb. Nicméně firmy, jejichž akcie jsou obchodovány na evropských burzách, musí vést IFRS (International Financial Reporting Standards) a firmy obchodované na burzách v USA US GAAP (US General Accepted Accounting Standards).

Pak ještě existuje tzv. konsolidované účetnictví, které se týká podniků ve skupině. Toto účetnictví podle určitých pravidel účetní data několika podniků agreguje a upravuje o efekty vnitropodnikových transakcí, čímž vzniká jakýsi další typ účetnictví. Tato konsolidace může probíhat podle českého účetnictví, IFRS či US GAAP.

Ve velkých firmách tak, bohužel, není žádnou výjimkou existence několika různých účetnictví zároveň (např. české, IFRS, US GAAP, daňové a manažerské).

Proto, kdykoliv se snažíte z účetních čísel něco vyčíst, koukněte nejprve, z jakýchže čísel to vlastně vycházíte. Základem každé analýzy je porovnání, tak abyste neporovnávali nesrovnatelné. Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Anglický překlad pojmu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace