Prodejní režie (Prodejní režijní náklady)

Poslední aktualizace dne: 26.03.2016

Prodejní režijní náklady (prodejní režie) představuje náklady vynaložené za účelem získání a udržení zákazníků. Prodejní režie tvoří společně s distribuční režií součást odbytové režie, která je společně se správní režií součástí nevýrobní režie.

 

Prodejní režie může zahrnovat například tyto náklady:

  • pronájem, odpisy či pojištění obchodních prostor
  • mzdy a cestovní náklady obchodních zástupců
  • náklady na zhotovení ceníků apod.

 

Prodejní režie jakožto součást nevýrobních nákladů je ve valné většině účetních systémů (ne-li ve všech) účtována přímo do nákladů a nevstupuje tak do hodnoty zásob.

Stejně tak tomu je v IFRS i v českém účetnictví, kde podle Zákona o účetnictví do hodnoty zásob vstupují pouze přímé, případně přiřaditelné nepřímé výrobní náklady.  V související Vyhlášce, kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví se v § 49 odst. 5 je vysloveně uvedeno, že náklady na prodej nejsou součástí ocenění zásob vlastní výroby (tzv. vlastních nákladů). Více v článku o nepřímých nákladech.Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Anglický překlad pojmu
Příspěvek v angličtině
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace