Rezerva na daň z příjmů

Poslední aktualizace dne: 03.03.2017

Rezerva na daň z příjmů je tzv. ostatní neboli účetní rezervou, o kterou se účtuje tehdy, kdy okamžik sestavení účetní závěrky předchází okamžiku řádného vyčíslení daně z příjmu, tedy sestavení daňového přiznání. Jde tedy o poměrně typickou a častou situaci.

Pro účtování jsou využívány účty 453 - Rezerva na daň z příjmů a 599 - Rezerva na daň z příjmů (případně 591 - Daň z příjmů z běžné činnosti – splatná).

Rezerva se zaúčtuje ve výši předpokládané daně snížené o uhrazené zálohy na daň z příjmů. Pokud jsou zaplacené zálohy vyšší, rezerva se nevytváří. (§ 16 odst 2 Vyhl) Případný kladný rozdíl mezi zaplacenými zálohami a předpokládanou výši daně se vykáže jako pohledávka (účet 341 - Daň z příjmů).

Každopádně daňový náklad, byť odhadnutý, musí být na účtovou skupinu 59 zaúčtován ještě v roce, kterého se daň z příjmů týká, aby byl správně vypočten celkový výsledek hospodaření.

V příštím období se zaúčtuje skutečná výše daně a rezerva se rozpustí.

 

 

Příklad účtování o rezervě na daň z příjmů:

Podnik platí každý měsíc zálohy na daň z příjmu ve výši 50 tis. Kč. Ke konci roku vyčíslí předběžnou daňovou povinnost ve výši 730 tis. Kč. Následující období zpracuje daňové přiznání a zjistí skutečnou daňovou povinnost ve výši 900 tis. Kč.

 

Přesná kontace bohužel z předpisů jasně nevyplývá, nicméně účetní případy by mohly vypadat například takto:Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace