Rozvrhová základna

Poslední aktualizace dne: 08.04.2017

Rozvrhová základna je určitý peněžní nebo i nepeněžní parametr, podle kterého se rozvrhuje něco, co nejde alokovat napřímo. Nejčastěji se používá při rozvrhování nepřímých (režijních) nákladů na nákladový objekt, kterým je obvykle konkrétní výrobek nebo služba. 

Rozvrhová základna může být:

  • peněžní – např. hodnota hmotného majetku, hodnota tržeb
  • naturální – např. podlahová plocha, KWh či m3, počet zaměstnanců, hodiny odpracované v konkrétním výrobním středisku

 

Obvykle je volena taková základna, která se často nemění a která s daným druhem/typem nákladů nejvíce souvisí. Základní podmínkou je tedy smysluplnost volby.

Při rozvrhování nepřímých nákladů se obvykle využívá i více rozvrhových základen, každá pro jiný druh/typ nákladů. To proto, že každý náklad může záviset na jiných faktorech. Například pro náklady vynaložené na opravy a údržbu, odpisy či pojištění strojů bývá vhodnou základnou hodnota majetku.  Pro nájemné či odpisy továrních budov zase podlahová plocha, pro provoz kantýny počet zaměstnanců, pro energie kilowatthodiny atd.

Rozvrhová základna se využívá například v těchto kalkulacích nákladů:Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Anglický překlad pojmu
Příspěvek v angličtině
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace