Syntetický účet

Poslední aktualizace dne: 08.12.2016

Syntetický účet vychází z účtového rozvrhu účetní jednotky (seznam všech potřebných účtů k účtování) a musí na ně účtovat účetní jednotky, které vedou účetnictví v plném rozsahu. Syntetický účet „seskupuje“ obdobné analytické účty (pokud jsou vytvořeny) a patří do nějaké účtové skupiny, která je podřazena 10ti účtovým třídám. V rámci hierarchie účtového rozvrhu pak účtová třída představuje první číslo, účtová skupina druhé, syntetický účet třetí a další místa případně zaujímají účty analytické.  

Příkladem syntetického účtu je účet 211 – Pokladna, který spadá do účtové skupiny 21 – Peněžní prostředky v pokladně, která spadá do účtové třídy 2 – Krátkodobý finanční majetek a peněžní prostředky. 

Pro účetní jednotky vedoucí účetnictví v zjednodušeném rozsahu je vedení syntetických účtů dobrovolné, neboť ty mohou účtovat pouze na účtové skupiny (odst.1a, §13a ZoÚ).

 

Podle syntetických účtů jsou informace v účetnictví tříděny v hlavní knize. (odst.2, § 13 ZoÚ)

Nicméně účty, na které účetní jednotka zaúčtovala, bývají uvedeny i v deníku/denících.

K syntetickým účtům účetní jednotka může (v některých případech i musí) sestavit analytické účty. O těch pak účtuje v rámci knih analytických účtů. Například výše zmíněný účet 211- Pokladna je dále možno v rámci analytické evidence rozčlenit např. podle měn, např. 211001 – Pokladna CZK, 211002 – Pokladna EUR atd. O hlediscích pro vytváření analytických účtů se můžete dočíst zde.

Částky v knihách analytických účtů pak musí souhlasit s částkami obratů a zůstatků syntetických účtů (odst.1, § 16 ZoÚ)Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace