Účetní metoda

Poslední aktualizace dne: 05.01.2017

Účetní metodou je určitý způsob či postup, který účetní jednotka systematicky používá. Patří sem hlavně metody oceňování, postup tvorby a použití opravných položek a rezerv a postupy odpisování.

 

Účetní metody se nesmí v průběhu účetního období měnit. (odst.15, § 4 ZoÚ)

 

Nicméně pokud může účetní jednotka volit mezi více metodami, použije takovou, která více odpovídá skutečnému stavu. A pokud by účetní metoda stanovená prováděcími právními předpisy nevedla k věrnému a poctivému zobrazení předmětu účetnictví, použije takové metody, aby věrný a poctivý obraz byl podán. (odst.2, § 7 ZoÚ) Informace o použití těchto metod by neměla být opomenuta v příloze účetní závěrky.

 

Použití účetních metod je založeno na předpokladu, že bude účetní jednotka nadále pokračovat ve své činnosti. Pokud by existovala nějaká informace, že by tomu tak být nemělo, je účetní jednotka povinna použít tomu odpovídající účetní metody. Informace o tom musí být uvedena v příloze účetní závěrky. (odst.3, § 7 ZoÚ)

 

Způsoby oceňování použité v jednom účetním období nesmí účetní jednotky změnit v účetním období následujícím. Výjimkou je změna vyvolaná změnou předmětu podnikání či z důvodů zpřesnění věrného zobrazení nebo zkvalitnění vypovídací schopnosti účetní závěrky. Informaci o takové změně včetně odůvodnění musí být uvedena v příloze účetní závěrky. (odst.4, § 7 ZoÚ)Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Anglický překlad pojmu
Související články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace