Vedlejší výrobek / produkt ve sdružené výrobě

Poslední aktualizace dne: 29.03.2016

Vedlejší produkty jsou podružné výrobky vznikající ve sdružené výrobě, tedy výrobě, kdy ve společném výrobním procesu dochází k výrobě dvou nebo více výrobků. O vedlejší produkt se jedná tehdy, kdy výrobky sdružené výroby NEMAJÍ přibližně stejný ekonomický význam a hodnotu (ocenění) a jeden z výrobků je tedy hlavní, druhý vedlejší. Vedlejší produkty jsou tak sekundární výrobky s relativně nízkou prodejní cenou, které jsou vyráběny společně s hlavním produktem.

Příklad:  lanolin získaný při zpracování vlny, pektin získaný při zpracování ovoce

 

Při výrobě těchto produktů vznikají tzv. společné neboli sdružené náklady. Pro ocenění produktů, kdy je jeden hlavní a druhý vedlejší se používá metoda odečítací. Při jejím použití se výnosy z  prodeje vedlejšího produktu odečtou ze společných nákladů a tento rozdíl se použije pro stanovení nákladů hlavního produktu. 

 

Jak se dá poznat, zda jsou vyrobené produkty tzv. společné (tj. oba jsou „hlavní“) nebo jde o produkt hlavní a vedlejší? 

  • hlavní produkt má vyšší hospodářský význam než vedlejší produkt
  • společné produkty mají podobnou prodejní hodnotu, kdežto vedlejší produkt má mnohem nižší prodejní cenu než produkt hlavní
  • vedlejší produkt není hlavním cílem výroby - je vyráběn víceméně náhodně při výrobě hlavního produktu 

 Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Anglický překlad pojmu
Příspěvek v angličtině
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace