Základní kapitál

Poslední aktualizace dne: 01.12.2016

Obecná definice:

Základní kapitál představuje počáteční vklad zakladatelů nebo zřizovatelů do podniku. Tento vklad může mít peněžitou i nepeněžitou povahu a slouží jako jakási základní ochrana věřitelů společnosti. Základní kapitál je vlastně základní vstupní zdroj majetku firmy, který může být v průběhu hospodaření firmy průběžně doplňován.

 

Ve většině států určuje podmínky a minimální výši základního kapitálu zákon či jiná právní norma. V České republice je to stanoveno Novelou zákona o obchodních korporacích (2014) v závislosti na typu obchodní společnosti.

V České republice mají povinnost vytvářet základní kapitál společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti. Minimální výše základního kapitálu je:

  • u akciové společnosti: 2 mil.Kč nebo 80 tis. EUR, pokud vede účetnictví v EUR
  • u společnosti s ručením omezeným: 1 Kč (dle výše stanovené ve společenské smlouvě)

Výše základního kapitálu se zapisuje do Obchodního rejstříku.

 

 

Základní kapitál tvoří jednu ze složek vlastního kapitálu a je tak součástí pasiv.  Tvorba či navýšení základního kapitálu je tak účtována na dal pasivního účtu.

V českém účetnictví je o základním kapitálu účtováno v účtové skupině 41, konkrétně na syntetických účtech:

  • 411 – Základní kapitál: zde se účtuje o základním kapitálu již zapsaném v Obchodním rejstříku
  • 419 – Změny základního kapitálu: zde se dočasně účtuje o základním kapitálu ještě nezapsaném v Obchodním rejstříku Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Anglický překlad pojmu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace